Історія “весняного прибирання”

Генеральне (в оригіналі «весняна», «spring cleaning») прибирання — це весняний період часу, який люди відводили на прибирання будинку по закінченню зими.

Найбільш частіше застосовують термін «генеральне прибирання», коли говорять про комплексне прибирання будинку, яка відбудеться в перші теплі дні весни, звідси й назва. Проте це також стало синонімом будь-яких важких прибирань або організації роботи.

Людина, яка впорядковує свої справи, складає звіти аудиту або перевірки, можна сказати, робить в своєму роді прибирання.

Довідка з історії

Є припущення, що витоки такої назви прибирання відносяться до іранського Норуз (перський Новий рік), який припадає на перший день весни. Іранці продовжують практику «khooneh tekouni», яке буквально означає «струшування дому» напередодні Нового року. Все в будинку ретельно очищається від штор до меблів.

Аналогічна традиція шотландського «Новорічного прибирання» 31 грудня. Така практика в даний час також широко поширена в Ірландії, Новій Зеландії, і в деякій мірі в Північній Америці.

Іншу можливість походження «spring cleaning» можна простежити в стародавній єврейській практиці радикальноїго прибирання будинку напередодні весняно-меморіального часу свята Великодня. Євреї не тільки повинні утримуватися від деяких продуктів харчування, а й позбутися від них повністю, що означало генеральне прибирання та очищення будинку від продуктів харчування.

Таким чином, релігійні євреї проводили ретельне «генеральне прибирання» вдома.

У Північній Америці та Північній Європі можна знайти ще одне практичне пояснення назви «spring cleaning». У 19-му столітті, ще до появи пилососа, в Америці, в перші дні весни, коли було досить тепло щоб відкрити вікна і двері, але недостатньо тепло, щоб комахи могли проникнути в будинок, було прийнято відкривати всі вікна і двері, щоб сильні вітри виносили весь пил, що збирався за весь рік.

З тієї ж причини сучасні сільські домогосподарства здійснюють роботи, які пов’язані з використанням хімічних продуктів, які генерують пари, на початку весни.

У Греції та інших православних народів, традиційно для ретельного прибирання виділяють час безпосередньо перед або під час першого тижня Великого посту, який отримав назву «Чистий тиждень». Це також часто збігається з 1 квітня.