Кристалізація і правильний догляд за мармуровими або гранітними підлогам

Слово «мармур» перекладається з грецької мови як «сяючий камінь». Завдяки своєму яскравому блиску, цей камінь широко використовується у багатьох вестибюлях і залах. Мармур — це гірська порода, яка складається з кальциту або доломіту, а також може мати у своєму складі обидва цих мінерали.

Найчастіше у мармурі присутні домішки ще деяких інших мінералів, від яких залежить його колір.В цілому ж на малюнок мармуру впливає не тільки його структура, але і напрямок, по якому вироблявся розпил каменю. Химерні прожилки в будові породи становлять великий інтерес для багатьох архітекторів, дизайнерів і власників солідних будівель.

Але для того щоб мармурова або гранітна підлога продовжувала тішити своїм виглядом, необхідно правильно доглядати за нею. Найчастіше такий догляд не проводиться, і поступово підлога перетворюється із сяючої в подряпану. В результаті втрачається весь сенс використання такого цінного матеріалу, як мармур або граніт.

Мармур не є достатньо твердою породою, а його поверхня має дрібнопористу структуру. Мармур можна легко подряпати і заплямувати фарбувальними речовинами типу кави чи соку. Полегшення процесу догляду за мармуром — це лише одна з цілей, яка досягається за допомогою процесу його кристалізації спеціальними хімічними препаратами.

У результаті проведення кристалізації, між кристалізатором (порошком або слабокислотною речовиною) і матеріалом, що містить кальцій (мармур, вапняк та інші) відбуваються термохімічні процеси, які надають каменю глибокий натуральний блиск і зміцнюють поверхню мармурової підлоги.

Після цього підлогове покриття стає водонепроникним і міцність його значно підвищується. Подряпана підлога розсіює світло, і тому не блищить. А відполірований в процесі кристалізації мармур чудово відображає світло і набуває властивість дзеркальності.

Процедура кристалізації особливо потрібна в місцях громадського користування, де після інтенсивного використання на підлозі з’являються ділянки підвищеного зносу, і блиск повністю втрачається. Мармур може руйнуватися під постійним механічним зовнішнім впливом, також його можна пошкодити під час застосування неправильних засобів по догляду.

Фактура поверхні мармурових покриттів для підлоги
Для того, щоб краще зрозуміти термінологію клінінгових фірм і суть процесу кристалізації, необхідно ознайомитися з видами поверхонь мармурових плит, якими викладаютья підлогу. Отже, облицювальні плити можуть мати такі типи поверхні.

Пиляна поверхня
Це груба поверхня нерівномірно шорсткуватих плит, в рельєфі якої присутні нерівності висотою до 2-х міліметрів. На цій поверхні вже можна бачити малюнок і колір каменю.

Бучардована або точкова поверхня
Таку поверхню характеризують як рівномірно шорстку, в рельєфі якої є нерівності висотою до 5-ти міліметрів. Бучардований граніт, наприклад, часто використовується зовні будинків для виготовлення ступенів, відмосток або майданчиків. Тобто цінність рівномірної шорсткості проявляється там, де не можна використовувати слизькі поліровані поверхні.

Гладка матова або лощена поверхня
Такий тип облицювальних плит має яскраво виражений малюнок і використовується там, де немає необхідності в дзеркальному блиску. Лощена поверхня часто зустрічається на гранітних плитах.

Шліфування поверхні
Шліфування згладжує малюнок мармуру і зменшує висоту нерівностей рельєфу до 0.5 міліметра. Така рівномірно шорстка поверхня також використовується для зменшення ковзання по підлозі. Шліфування поверхні не застосовується на візерункових або темних каменях через те, що краде колір.

Полірована поверхня
Поліровані мармурові плити мають дзеркальний блиск, чітко відображають деталі, що стоять на підлозі предметів, а також повністю приховують сліди обробки мармуру під час попередніх операцій. Через ефект дзеркальності процес полірування мармуру отримав назву «накатка глянцю». До переваг поліровки можна віднести додаткове виявлення і підкреслення природного малюнку і кольору каменю.

Основним недоліком отриманої поверхні є підвищене ковзання, особливо після потрапляння на неї води. Тому перед використанням полірованих плит в зовнішніх щаблях і майданчиках, а також при влаштуванні підлог всередині вологих приміщень, необхідно додатково нанести на них бучардовані смуги, які мають шорстку поверхню і зменшують ковзання.

Термооброблена поверхня
Ця шорстка поверхня має сліди лущення і виглядає трохи «оплавленою». Такий ефект дає можливість більш яскраво проявити структуру і колір граніту, ніж в процесі шліфування. Термооброблені поверхні найчастіше застосовуються для облицювання зовнішніх сходинок і майданчиків перед під’їздами.

На м’яких і пористих видах плит можна застосувати ефект штучного старіння натурального каменю. Такий зістарений фактурний мармур часто використовується не тільки для облицювання поверхонь. З нього також виготовляють елементи декору — різні розетки, мозаїчні ротонди і бордюри.

Для влаштування підлог всередині вологих приміщень можна застосовувати мармурові плити, оброблені струменями піску. Піскоструминна обробка дозволяє приховати від очей подряпини та інші пошкодження каменю, а також підвищує безпеку та комфортність поверхні.

Кристалізатори зміцнюють поверхню мармуру і надають їй додатковий блиск
Кристалізацію мармуру можна проводити як до шліфовки, так і після неї — результат буде відрізнятися лише набутими властивостями каменю. У першому випадку мармур отримає сталевий відтінок, а в другому — ефект дзеркальності. Велике значення має сам технологічний процес, який є досить трудомістким і виконується тільки досвідченими фахівцями із застосуванням спеціального устаткування, полірувальних засобів і хімічних матеріалів, що містять кальцій.

Такі препарати вступають в реакцію з мармуром і значно зміцнюють його структуру. Це саме по собі дивно, адже кальцій відомий своїми зміцнюючими властивостями. Мармур ж складається з кальциту, а його структура дуже сприйнятлива до впливу кальцію.

Кристалізація застосовується як з метою зміцнення та оновлення підлогової поверхні, так і для підвищення терміну її служби. Завдяки цьому процесу, підлоги стають більш захищеними, а подальший щоденний догляд за ними — простим. Порошкоподібні препарати (кристалізатори) мають абразивні властивості, тому під час кристалізації відбувається додаткове полірування каменю.

Абразивні елементи, як правило, складають до 80% від маси кристалізатора. Тому процес кристалізації можна вважати останньою стадією полірування, під час якої на поверхні мармуру утворюються міцні з’єднання, а подряпини і тріщини поступово зникають.

Таким чином, замовник може заощадити на проведенні процесів шліфування й полірування, які окремо обійдуться набагато дорожче комплексної кристалізації, а якість підлогового покриття залишиться настільки ж бездоганним. Виходить, що найбільш вигідно кристалізувати мармурові або гранітні підлоги у великих приміщеннях.

Чим міцніше мармурова поверхня, тим рідше буде вимагатися її періодична полірування
Отже, комплексна процедура догляду за мармуровою підлогою може складатися з наступних етапів:

Глибоке очищення каменю шляхом розмивання за допомогою спеціального препарату і натирача. Таке очищення дозволить не просто змити бруд, а повністю витягти її з глибини породи.

Якщо підлогове покриття так сильно зношене, що з’явилися відмінності в рівні суміжних плит (і монета не ковзає від однієї плити до сусідньої), необхідно провести відновну шліфовку мармурової поверхні. В окремих випадках може знадобитися додаткова прорізка швів тонкої фрезою з наступним їх заповненням спеціальною шпаклівкою.

Кристалізація мармуру за допомогою кислотних хімпрепаратів. Під час цього процесу відбувається подраствореніе верхнього пошкодженого шару каменю, а тріщини і подряпини заповнюються породою. Паралельно відбувається і поліровка мармуру за рахунок абразивних засобів.

Для додаткового захисту мармурового блиску на поверхню наноситься некислий затверджувач, а також препарати, які посилюють опір ковзанню (щоб привести підлогове покриття у відповідність з європейськими стандартами безпеки). Якщо є необхідність, можна застосувати і препарати, які додадуть покриттю тієї чи іншої кольоровості.

Найбільше мармур страждає від пилу і бруду, тому варто оснастити вхід до приміщення додатковими системами захисту від бруду. Для щоденного догляду за мармуровою підлогою, який не пройшов процес кристалізації, було б недостатньо застосовувати просто чисту воду, так як вона не дозволяла б позбутися більшості видів бруду, а використання абразивних засобів неминуче призводить до пошкодження незахищеного мармуру.

Зате після кристалізації мармуру щоденне прибирання можна здійснювати за допомогою м’якої ганчірки і чистої води. Також бажано регулярно чистити підлогу з правильно підібраним миючим засобом.

Таким чином, підвищивши міцність мармуру, ви зможете надовго забути про періодичні шліфування й полірування його поверхні.