ПИЛ. Причини появи та ефективні методи протидії.

 

Пил присутній скрізь і завжди. Спеціальні надчутливі камери можуть зафіксувати все різномаїття його форм і розмірів. При багаторазовому збільшенні частинки пилу виглядають дивно і навіть загадково. Бруд і пил несуть в собі певну небезпеку для здоров’я людини, а домашній пилосос зазвичай не здатен видалити пил повністю.


Із чого ж насправді складається пил, що знаходиться в наших будинках?

Щоб визначити його склад, вченим знадобився високоточний мікроскоп. Приблизно 20% усього, що осідає на меблях, складається з мікроскопічних залишків їжі. Найбільша частина, близько 70%, припадає на текстиль — це пил з одягу та килимів. Ще 10% — це суміш продуктів життєдіяльності людини — дрібних ворсинок і частинок ороговілого епідермісу. Таким чином, кожен з нас є не тільки носієм, а й виробником пилу. Щоденно у середньому  з людини злітає близько 50 грам текстильних волокон і близько 100 волосинок. Щорічно відшаровується близько 0,5 кілограма ороговілого епідермісу. Все це — ідеальне харчування для домашніх пилових кліщів. За один день  тільки відшарувавшийся епідерміс може прогодувати близько 1,5 мільйона цих мікроскопічних комах.
Домашній пилосос втягує великі частки бруду, але при цьому викидає назовні значну частину дрібних пилинок.

 

Часточки пилу під мікроскопом

Дрібна пил складається з частинок, розмір яких не досягає і 1/100000 міліметра.

Зазвичай  ці частки з’являються з природних джерел у зовнішньому середовищі. Наприклад, піщинки з пустелі Сахара: сполуки кремнію в них настільки легкі, що пустельні бурі можуть викидати їх далеко в стратосферу, і вони пролітають тисячі кілометрів з Африки на інші континенти.
Мікроскопічні частинки пилу видно тільки при збільшенні в 40000 разів, і вони можуть потрапити в будинок через вікно. Сажа із димарів і вихлопних труб автомобілів, пилок рослин і навіть кристали солі з океану — все це складові нашого домашнього пилу. Яким би дивним фактом це не здавалось, а океани є найпотужнішим виробником пилу на Землі.

Пилові кліщі за багаторазового збільшення

В ідеально чистому приміщенні 1 частинка пилу припадає на 1 літр повітря — це межа, вдома ж зазвичай більше мільярда таких частинок.

Протираючи поверхні вологою тканиною , можна прибрати дрібний пил. Якщо потім витерти насухо, пил разом з плівкою води зникає. Те ж саме стосується і підлоги, після того як підлогу пропилососили, її потрібно вимити вологою шваброю. Дієвим засобом є також і використання тканини з мікрофібри. Вона добре вбирає навіть найдрібніші частинки пилу. У важкодоступних місцях можна використовувати чисте ганчір’я: тертя забезпечує електростатичний заряд, що притягає частки пилу, і це добре видно під мікроскопом.
Навіть самим впертим педантам не вдасться повністю позбавитися від бруду. У світі не існує абсолютно чистих приміщень. До того ж  пил — це не так вже і погано, адже мікроби, які в ньому містяться, тренують нашу імунну систему, тому не слід дуже старатися з гігієною, адже надлишкова чистота може призвести до алергії.